Skip to content

550 59th StreetWest New York, NJ 07093

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block128
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2F-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,599
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
28%
Improvement Value:$127,000
72%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,571+2.0%
2024$13,300-1.7%
2023$13,533+0.7%
2022$13,438+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5739, Page 268

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5355, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1930