Skip to content

5808 Washington St(Unit C0304)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-895SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage895
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
4%
Improvement Value:$89,000
96%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,681+9.3%
2024$7,028-1.7%
2023$7,151+0.7%
2022$7,101+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft895DeedBook 9533, Page 165Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9533, Page 165

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 8920, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 2013