Skip to content

5808 Washington St(Unit C0307)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-895SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage895
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
4%
Improvement Value:$89,000
96%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,171+2.0%
2024$7,028-1.7%
2023$7,151+0.7%
2022$7,101+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft895DeedBook 9612, Page 179Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft895DeedBook 8919, Page 133NU CodePartial parcel (6)Recorded7/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013