Skip to content

5808 Washington St(Unit C0502)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-890SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
4%
Improvement Value:$89,500
96%
Total Assessment$93,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,202+2.0%
2024$7,058-1.7%
2023$7,182+0.7%
2022$7,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9679, Page 408Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 8936, Page 884NU CodePartial parcel (6)Recorded10/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013