Skip to content

5906 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919
Vacant Land

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block133
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,474+4.1%
2024$8,141+3.2%
2023$7,889+0.7%
2022$7,834+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 9718, Page 422Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 8989, Page 229Recorded8/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919