Skip to content

5907 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block133
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$93,300
65%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,050+2.0%
2024$10,829-1.7%
2023$11,018+0.7%
2022$10,941+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 8947, Page 378Recorded12/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1919