Skip to content

5915 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1939

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block133
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description1S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$55,000
55%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939