Skip to content

5913 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block133
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
44%
Improvement Value:$56,300
56%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811+2.0%
2024$7,655-1.7%
2023$7,789+0.7%
2022$7,734+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919