Skip to content

5905 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block134
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
59%
Improvement Value:$53,100
41%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,109+2.0%
2024$9,907-1.7%
2023$10,080+0.7%
2022$10,009+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 9449, Page 224Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4584, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1919