Skip to content

6011 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Dec 19, 2005

Property Information

Block135
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2B-2C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,675
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
73%
Improvement Value:$71,400
27%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,473+4.1%
2024$20,631+3.2%
2023$19,991+0.7%
2022$19,851+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 7771, Page 122Recorded1/4/2006

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 7076, Page 96

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

DeedBook 7076, Page 96NU CodeTitle correction (4)Recorded6/26/2003