Skip to content

6017 B'Line Ave/6010 VanbWest New York, NJ 07093

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block135
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2-3S-B&F-6U-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,747
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
46%
Improvement Value:$215,200
54%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,036+4.1%
2024$31,740+3.2%
2023$30,756+0.7%
2022$30,540+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 6036, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1925