Skip to content

6003 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block135
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
55%
Improvement Value:$157,500
45%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,907+4.1%
2024$27,773+3.2%
2023$26,912+0.7%
2022$26,723+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 9705, Page 203

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft3,500DeedBook 9705, Page 203Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 9140, Page 637Recorded8/24/2016