Skip to content

6027 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Dec 9, 2023

Property Information

Block135
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
68%
Improvement Value:$82,500
32%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,060+4.1%
2024$20,234+3.2%
2023$19,607+0.7%
2022$19,469+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9792, Page 907Recorded12/26/2023