Skip to content

6035 B'Line Ave/508-61stWest New York, NJ 07093

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2005

Property Information

Block135
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description1&2S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage20,132
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,700
35%
Improvement Value:$388,300
65%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,554+4.1%
2024$47,610+3.2%
2023$46,134+0.7%
2022$45,810-9.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925