Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0303)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC/LOFT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
18%
Improvement Value:$73,400
82%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+2.0%
2024$6,748-1.7%
2023$6,866+0.7%
2022$6,818+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 9689, Page 94Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8770, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 2008