Skip to content

112 63rd St(Unit C0034)West New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block25
Lot29
QualifierC0034
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionUNIT 10
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
19%
Improvement Value:$85,000
81%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 9237, Page 951Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 8723, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 2006