Skip to content

6413 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block154
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,315
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
44%
Improvement Value:$118,000
56%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,509+4.1%
2024$16,822+3.2%
2023$16,301+0.7%
2022$16,186+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920