Skip to content

229 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block13
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,550
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
32%
Improvement Value:$110,900
68%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+2.0%
2024$12,303-1.7%
2023$12,518+0.7%
2022$12,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,550DeedBook 9148, Page 388Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5773, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1899