Skip to content

6128 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jan 24, 2021

Property Information

Block140
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2S-CB-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,229
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
41%
Improvement Value:$45,600
59%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,984+2.0%
2024$5,864-1.7%
2023$5,967+0.7%
2022$5,925+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4731, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1919