Skip to content

6132 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block140
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2S-CB-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,229
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
44%
Improvement Value:$40,800
56%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+2.0%
2024$5,502-1.7%
2023$5,598+0.7%
2022$5,558+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919