Skip to content

6025 Adams StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 9, 2017

Property Information

Block144
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,400
74%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,890-0.4%
2024$15,949+3.2%
2023$15,455+0.7%
2022$15,346+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 9072, Page 681

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 9072, Page 681Recorded10/21/2015