Skip to content

6012 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2012

Property Information

Block144
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2-2S-F-5U
Dwellings5
ZoningR-M
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
37%
Improvement Value:$86,400
63%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+2.0%
2024$10,308-1.7%
2023$10,488+0.7%
2022$10,414+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919