Skip to content

6008 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block144
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2SFR-2G-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$110,000
69%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+2.0%
2024$12,091-1.7%
2023$12,302+0.7%
2022$12,216+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 9890, Page 259Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 7077, Page 149

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 7077, Page 149NU CodePre-revaluation (27)Recorded6/27/2003

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 5908, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1986