Skip to content

6018 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 18, 1994

Property Information

Block144
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$60,500
55%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+2.0%
2024$8,350-1.7%
2023$8,496+0.7%
2022$8,437+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4689, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1919