Skip to content

6016 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 24, 1999

Property Information

Block144
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$119,900
71%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,101+2.0%
2024$12,839-1.7%
2023$13,064+0.7%
2022$12,972+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5407, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1967