Skip to content

608 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block148
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage741
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
60%
Improvement Value:$33,800
40%
Total Assessment$83,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$3,431+2.1%
2000$3,360-1.6%
1999$3,416+3.1%
1998$3,314+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,400
DeedBook 5521, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1919