Skip to content

6126 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 12, 2002

Property Information

Block148
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
44%
Improvement Value:$64,000
56%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,791+2.0%
2024$8,615-1.7%
2023$8,765+0.7%
2022$8,704+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919