Skip to content

6128 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1976

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 10, 2014

Property Information

Block148
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
52%
Improvement Value:$46,600
48%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449+2.0%
2024$7,300-1.7%
2023$7,428+0.7%
2022$7,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8963, Page 700Recorded3/21/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5906, Page 214

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5317, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1976