Skip to content

6700 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block14
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
ZoningC-R
Sq Footage3,300
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
41%
Improvement Value:$144,800
59%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,317+4.1%
2024$19,520-9.3%
2023$21,529-9.0%
2022$23,669+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 9326, Page 826NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920