Skip to content

436 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block14
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$86,000
58%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+2.0%
2024$11,222-1.7%
2023$11,418+0.7%
2022$11,338+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 9862, Page 642Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 9284, Page 135NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899