Skip to content

438 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block14
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-DECK
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
68%
Improvement Value:$29,500
32%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,094-2.8%
2024$7,300+3.2%
2023$7,074+0.7%
2022$7,024+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 8650, Page 861NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/19/2009

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 7727, Page 94Recorded11/10/2005

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5273, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1899