Skip to content

511 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block161
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
39%
Improvement Value:$92,900
61%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,698+2.0%
2024$11,464-1.7%
2023$11,664+0.7%
2022$11,582+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919