Skip to content

6122 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$110,900
Last Sale Date
Oct 30, 1997

Property Information

Block142
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
39%
Improvement Value:$77,700
61%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+2.0%
2024$9,650-1.7%
2023$9,819+0.7%
2022$9,750+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,900
DeedBook 5213, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1919