Skip to content

572 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block165
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,434
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
41%
Improvement Value:$69,200
59%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,037+2.0%
2024$8,857-1.7%
2023$9,012+0.7%
2022$8,948+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,434DeedBook 9431, Page 220NU CodeTitle correction (4)Recorded9/4/2019

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4860, Page 326

Property Sale

Sale
$82,125
DeedBook 4718, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1919