Skip to content

566 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block165
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,152
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
43%
Improvement Value:$64,900
57%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+4.1%
2024$8,959+3.2%
2023$8,681+0.7%
2022$8,620+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 9642, Page 73NU CodeTitle correction (4)Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5658, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1919