Skip to content

564 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block165
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
46%
Improvement Value:$56,600
54%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+2.0%
2024$7,905-1.7%
2023$8,043+0.7%
2022$7,986+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 9416, Page 422Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 8883, Page 457Recorded12/12/2012

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 7695, Page 72Recorded10/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1919