Skip to content

513 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block154
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
77%
Improvement Value:$36,600
23%
Total Assessment$161,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,461+2.0%
2024$12,212-1.7%
2023$12,425+0.7%
2022$12,338+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919