Skip to content

6605 Lincoln PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2006

Property Information

Block4
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
56%
Improvement Value:$58,200
44%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,271+2.0%
2024$10,066-1.7%
2023$10,242+0.7%
2022$10,170+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5739, Page 6

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5095, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1914