Skip to content

6713 Adams StWest New York, NJ 07093

Industrial

Last Sale Price
$599,820
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block166
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-IN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
59%
Improvement Value:$56,300
41%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+4.1%
2024$10,895+3.2%
2023$10,557+0.7%
2022$10,483+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,820

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 9700, Page 281Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5738, Page 101