Skip to content

6711 Adams StWest New York, NJ 07093

Vacant Land

Last Sale Price
$365,658
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block166
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913+4.1%
2024$6,642+3.2%
2023$6,436+0.7%
2022$6,391+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,658

From:

To:

DeedBook 9700, Page 893Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5930, Page 215