Skip to content

6314 Park Ave(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block20
Lot7
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1BR 628SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage628
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
23%
Improvement Value:$34,800
77%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+2.0%
2024$3,401-1.7%
2023$3,460+0.7%
2022$3,436+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$173,500

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9630, Page 337Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9269, Page 871Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9104, Page 998NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/9/2016

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 7802, Page 181