Skip to content

6314 Park Ave(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block20
Lot7
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2BR 725 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage725
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
28%
Improvement Value:$37,200
72%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,010+2.0%
2024$3,930-1.7%
2023$3,998+0.7%
2022$3,970+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft725DeedBook 9607, Page 800Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9103, Page 131Recorded3/1/2016

Property Sale

Sale
$183,500

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 7791, Page 12NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/23/2006