Skip to content

6314 Park Ave(Unit C0004)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block20
Lot7
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2BR-TNPL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage628
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
33%
Improvement Value:$30,200
67%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+2.0%
2024$3,401-1.7%
2023$3,460+0.7%
2022$3,436+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9533, Page 288Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9205, Page 202Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8203, Page 259

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7783, Page 326