Skip to content

6314 Park Ave(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block20
Lot7
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2BR 628 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage628
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
20%
Improvement Value:$58,300
80%
Total Assessment$73,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,637+2.0%
2024$5,524-1.7%
2023$5,621+0.7%
2022$5,581+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9653, Page 915NU CodeDoubtful title (14)Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9205, Page 202

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9150, Page 774Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7783, Page 326