Skip to content

6314 Park Ave(Unit C0006)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block20
Lot7
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1BR-G-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage628
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
26%
Improvement Value:$29,800
75%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,084-2.8%
2024$3,174+3.2%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9656, Page 120Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7674, Page 245