Skip to content

45 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block21
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
54%
Improvement Value:$65,000
46%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 8947, Page 31Recorded12/6/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5819, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1914