Skip to content

428 67th StWest New York, NJ 07093

Built 2004

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 17, 2015

Property Information

Block14
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3F-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
30%
Improvement Value:$147,500
70%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,193+2.0%
2024$15,870-1.7%
2023$16,147+0.7%
2022$16,034+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 9025, Page 396Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 7175, Page 108NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2003

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5847, Page 208