Skip to content

6304 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block153
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2-2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
50%
Improvement Value:$61,800
50%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+2.0%
2024$9,431-1.7%
2023$9,596+0.7%
2022$9,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 7071, Page 339NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919