Skip to content

39 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block21
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$105,900
59%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,007+8.8%
2024$12,870-1.7%
2023$13,094+0.7%
2022$13,002+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 9768, Page 227Recorded9/1/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3400, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1914