Skip to content

30 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$634,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block21
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U-2GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,253
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
66%
Improvement Value:$68,500
34%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,692+2.0%
2024$15,379-1.7%
2023$15,647+0.7%
2022$15,537+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$634,000

From:

To:

Sq Ft2,253DeedBook 8973, Page 466Recorded5/20/2014

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,253DeedBook 8601, Page 281Recorded9/4/2008

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5296, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1914